Elu Maitseb Paremini

Tasakaal Sinu heaks

Me kõik oleme erinevad, erinevad on ka meie ootused ja vajadused toidule. Seepärast ei ole võimalik väita, et mingi toit on Sinule õige või vale. Oleme seisukohal, et süüa võib kõike, aga oluline on jälgida, mis osakaalus. Selleks, et saaksid teha just vastavalt enda vajadustele teadlikke valikuid, vaatame järjepidevalt üle kõik Rimi valmistoitude retseptid koostöös toitumisnõustaja Katri Merisaluga. Meie jaoks on tähtis, et omaksid täielikku ülevaadet sellest, mida sööd!Katri Merisalu

Katri Merisalu

Rimi toitumisnõustaja

Bachelor of Science in Human Nutrition
with Honours in Nutrition and
Exercise Science

Rimi valmistoitude valikus:

  • ei ole geneetiliselt muundatud toorainet ega järgmiseid toiduvärve: E102, E104 E110, E122, E151,E154, E123,E124, E129, E155, E180
  • vähendame võimalusel soola-, suhkru-, rasva- ning E-ainete sisaldust
  • proovime vältida tooteid, mis ei toeta tasakaalustatud toitumist ning sisaldaksid vaid „tühje kaloreid“

Sortimendi kujundamisel võtame arvesse, et saaksid endale poes valida tasakaalustatud eine, mis katab kõiki olulisi toitaineid. Toitumisnõustaja abil oleme loonud ka märgistussüsteemi, mis aitab Sul hinnata Rimi einete toiteväärtusi.

Katri Merisalu

Katri Merisalu

Rimi toitumisnõustaja

Bachelor of Science in Human Nutrition
with Honours in Nutrition and
Exercise Science

Teadliku sööja ABC

Tasakaalustatud toitumist järgides võib süüa kõike, oluline on erinevate toitainete osakaal. Teadliku sööja ABC märgistussüsteem on välja töötatud toitumisnõustaja Katri Merisaluga võttes aluseks Euroopa ja Eesti tarbijatele suunatud toitumissoovitused.  Selle abil saad hinnata  järgnevate näitajate osakaalu Rimi valmistoitudes:

A

A-tähistusega komponent on tasakaalustatud toitumise seisukohast soovituslikes piirides, neid eineid tarbides ei pea Sa muretsema, et võiksid sellega liialdada.

B

B-tähistusega komponent läheneb tasakaalustatud toitumise soovituslikule piirile, seda peaksid tarbima mõõdukalt.

C

C-tähistusega komponendi sisaldus eines ületab tasakaalustatud toitumise soovitusliku normi. Neid tooteid võiksid tarbida väikestes koguses ning jälgida, et teised eined sisaldaks sama komponenti vähem.

Kõik näitajad 100g kohta

Sool

Keedusool sisaldab 40% naatriumi ja 60% kloori. Täiskasvanud inimese ööpäevane soolavajadus on ligi 2,5-3 grammi. Vältida tuleks soola liigset tarbimist, kuid päris ilma soolata ei saa. Sool osaleb kehas näiteks vererõhu regulatsioonis, närvisignaalide edastamisel ja vedelikutasakaalu hoidmisel.

A

0,3 g või vähem

B

0,3 g kuni 1,5 g

C

1,5 g ja rohkem

Suhkur

Suhkrud jagunevad looduslikeks ja lisatud suhkruteks. Looduslikke suhkruid, nagu laktoos, sahharoos, glükoos, fruktoos, esineb puuviljades, köögiviljades, piimatoodetes ja mees. Toidule lisatakse enamasti rafineeritud valget suhkrut ehk saharoosi. Lisatud suhkrutest saadud energia ei tohiks ületada 10% toiduenergiast. Ületarbimine on ebasoovitav, kuid teatud koguses on suhkur siiski organismile vajalik.

A

5,0 g või vähem

B

5,1 g – 15,0 g

C

15,1 g ja rohkem

Rasvad

On levinud müüt, et rasvu peab igal võimalikul juhul vältima – tegelikult peaks rasvad siiski meie toidulaual olulisel kohal olema. Soovitatav on, et toiduga saadud rasvadest oleks vähemalt 60% pärit taimsetest (õlid, pähklid, seemned) ja ülejäänud peaks tulema suuremas osas kalast, aga ka linnulihast.

A

10,0 g või vähem

B

10,1 g – 30,0 g

C

30,1 g ja rohkem

Küllastunud rasvhapped

Küllastunud rasvhapped on ülekaalus loomset päritolu rasvades, näiteks võis, juustus, töödeldud lihatoodetes (viinerid, sardellid, hamburgerid, peekon), piimatoodetes, kondiitritoodetes, kõvades margariinides, pekis, aga ka palmi- ja kookospähkliõlis. Küllastunud rasvhapped on menüüs olulised, ent ei tohiks moodustada päevasest rasvanormist üle kolmandiku.

A

1,5 g või vähem

B

1,6 g kuni 5,0 g

C

5,1 g ja rohkem


Katri Merisalu

kui mõni eine sisaldab rohkem soola, peaksid tasakaalu saavutamiseks valima teised toidukorrad nii, et saad sealt soola vähem.

Märgistuse saavad ka need toidud, kus mõne komponendi osakaal on soovituslikust kõrgem – oluline on, et tead, mida sööd!

Eesmärgiks on, et Rimi valmistoidu hulgas oleks ainult tasakaalustatud toitumist toetavad tooted.